Čajové ochutnávky - 5. díl

25. září 2015 | 23.50 |
› 

Podzim je tu a s ním i zvýšená potřeba něčeho teplého na povzbuzení. V dnešních degustacích na vás čekají čaje z rostliny guayusa od americké značky Stash, dále jeden český Oxalis, pyramidový Bombai Chai od First Tea a na závěr ledový "čaj" Arizona.


Stash - Guayusa tea

O guayuse jsem slyšela poprvé, až když se ke mně dostala tato šestice čajů, dovezená mamčinými kolegy z USA. Guayusa je jihoamerický strom z Ekvádoru, který má přirozeně povzbuzující účinky, podobně jako třeba guarana nebo maté. Mimo kofein obsahuje i spoustu antioxidantů. V Česku guayusa ještě příliš známá není, a tak jsem byla na vzácné čaje natěšená.

y

Čaje jsem louhovala lehce přes doporučovaných 5 min v konvičce cca 300 ml. Obecně řečeno mi čaj hodně připomínal maté, stejně tak vůně byla srovnatelná. Čistá guayusa chutná při prvním doušku jako lehký černý čaj, pak přechází spíše do bylinných tónů, asi jako velmi lehké maté. Náhlev guayusy je zlatavý a po zchladnutí tmavne, na rozdíl od maté ale čaj nehořkne. Chuť je lehčí, více "evropská".

Guayusa s příchutí chai je jemnější než klasický chai tea, který má standardně jako základ jako čaj černý. Přesto však příjemně pálí na jazyku. Varianta s citronem mi přišla příjemně osvěžující, citron dodal chuti ten správný "šmrnc", a tuto příchuť hodnotím jako nejzdařilejší. Výborná byla i guayusa s mátou. Guayusa s čokoládou mě tolik nezaujala. Chutnala skoro jako "pure", kakao bylo ve směsi cítit jen velmi málo. Varianta s yerba maté chutná jako maté, jinou bylinu bych v chuti nehledala.

Čeho jsem si bohužel nevšimla, byly jakékoliv povzbuzující účinky. Guayusu tak vnímám jako plnohodnotnou odpolední alternativu k maté, nebo jako lehčí variantu pro ty, kterým přijde maté příliš trpké. U Stashe navíc musím vyzdvihnout i krásné balení, odkazující na Jižní Ameriku, odkud rostlina pochází. Škoda, že nejsou čaje k sehnání i u nás.


Oxalis oxabag - Jahoda v šampaňském

Ať tu máme i něco z tuzemské provenience, zařadila jsem do výběru zelený čaj s příchutí Jahoda v šampaňském ve variantě oxabag, který mi kdosi donesl na otestování. Oxabag je porcovaný čaj do konvičky, jeden pytlík je určený na 400 ml.

cz/img/347090.jpg" alt="y">

Po vytažení voní čaj ovocně, po zalití již jako zelený čaj. Chuťově je dost silný, k nerozeznání od sypaného. Voní svěže, avšak ne tak moc jako aromatizované sypané od Oxalisu. V chuti jsou jahody trochu cítit, šampaňské ale rozhodně ne. Hodně oceňuji, že čaj nehořkne.

Budu upřímná: Oxalis nemám v lásce. Když si přivoníte ke směsím ze zeleného čaje, což je oxalisácký evergreen, zjistíte, že všechny voní nachlup stejně. A jejich "luxusní" čaje leží v prosklených dózách kdo ví jak dlouho, takže jsou při nákupu vyčmuchlé a bez chuti. Jednou jsme si takto koupili v Oxalisu genmaichu a už nikdy více.

Oxabag mě ale mile překvapil. Čaj je na pytlíkové poměry velice příjemný a určitě zvládne i větší konvičku.


First tea - Bombay Chai

Nizozemské čaje First Tea jsem párkrát v Česku zahlédla. Obvykle jde o krásně balené čajové selekty s pyramidovými krabičkami. Balení mě zaujalo i u testovaného Bombay Chai. Příchuť je velmi tradiční, moje oblíbená - černý čaj s masala "chai" kořením. Louhovala jsem předepsané 4 minuty.

y

Netradiční minikrabička v sobě ukrývala pyramidový sáček z lesklé látky. Čaj voněl velmi jemně, i po prvním doušku byla chuť jen málo výrazná, to však jen do okamžiku, než začaly být cítit kořeněné tóny. Nálev krásně prohříval a lehce pálil na jazyku, ne však příliš. Zkrátka ideální čaj pro sychravá rána, co skvěle člověka "nakopne". Na druhou stranu, velmi podobná sypaná směs od Thao.cz, ochutnaná ve 3. díle, mi přišla ještě o level výše.

First Tea vnímám jako skvělý tip na dárek pro čajomily, protože mají opravdu nápaditá a krásná balení.


Arizona ledový čaj - Pomegrante green tea

K nákupu "nefalšovaného čaje" Arizona zvou, co si budeme nalhávat, hlavně hezky pomalované lahve. Arizona pytlíkové čaje jsem již zkoušela (prodává je americká značka Bigelow), u nás zatím k dostání nejsou. Když jsem tedy objevila ledovou variantu, nadšeně jsem po ní šáhla. V Lucembursku stálo 500 ml Arizony cca 1,1 €, tedy stejně jako třeba Coca Cola; u nás bude čaj nejspíš o něco levnější.

y  y

Láhev slibuje, že nápoj neobsahuje žádné konzervanty ani umělá barviva, chuť má být čistě přírodní. Hmm. Složení obsahuje vodu, cukr, džus z jablka, granátového jablka a mrkve, dále med, přírodní dochucovadla, antioxidanty, kyselinu citronovou a celých 0,05% (!) extraktu ze zeleného čaje. To není mnoho.

Vůně je hodně ovocná, čaj bych v ní neidentifikovala. Barvu vidíte na obrázku sami - je uměle červená, což ale nemusí být nutně na škodu, protože stejnou barvu jde docílit i čistě přírodní cestou. No a chuť... Naředěný a pořádně oslazený ovocný džus. Čaj z Arizony ucítíte jen těžko a žízeň s nápojem taky nezaženete. Příchuť bych na granátové jablko odhadla, zelený čaj bych v něm však nehledala.

Takže jsem za krásných 30 korun získala pěknou flašku a přeslazené cosi, co mělo do čaje hodně daleko, ačkoliv absenci náhradních sladidel, éček a dochucovadel tiše oceňuji. Tímto však s pokusy s ledovými "čaji" zase na nějakou dobu končím :).


Na příště již pomalu chystám ochutnávku kvetoucích čajů, pohankového nápoje a některý ze selektů, co jsem dostala k loňským Vánocům. Které čaje vás zaujaly tentokrát? Zkoušeli jste už některou sladkou Arizonu?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Čajové ochutnávky - 5. díl kiki94 26. 09. 2015 - 00:34
RE(2x): Čajové ochutnávky - 5. díl boudicca 26. 09. 2015 - 11:01
RE: Čajové ochutnávky - 5. díl tlapka 26. 09. 2015 - 20:56
RE(2x): Čajové ochutnávky - 5. díl boudicca 27. 09. 2015 - 14:39
RE: Čajové ochutnávky - 5. díl hroznetajne 27. 09. 2015 - 08:27
RE(2x): Čajové ochutnávky - 5. díl boudicca 27. 09. 2015 - 14:40
RE: Čajové ochutnávky - 5. díl damn-girl 27. 09. 2015 - 15:16
RE(2x): Čajové ochutnávky - 5. díl boudicca 01. 10. 2015 - 16:19
RE: Čajové ochutnávky - 5. díl lyra 27. 09. 2015 - 22:22
RE(2x): Čajové ochutnávky - 5. díl boudicca 01. 10. 2015 - 16:55
RE: Čajové ochutnávky - 5. díl anwiel 29. 09. 2015 - 16:31
RE(2x): Čajové ochutnávky - 5. díl boudicca 01. 10. 2015 - 17:00
RE: Čajové ochutnávky - 5. díl zo 29. 09. 2015 - 20:45
RE(2x): Čajové ochutnávky - 5. díl boudicca 01. 10. 2015 - 17:17
RE: Čajové ochutnávky - 5. díl mixx 04. 10. 2015 - 12:38
RE(2x): Čajové ochutnávky - 5. díl boudicca 14. 10. 2015 - 17:58