Tvoření: stojánek na náušnice

28. září 2014 | 17.37 |

Jsem náušnicový sběratel. V poslední době mi přestala dostačovat kapacita šperkovnicových krabiček a rozhodla jsem se proto zakoupit aspoň pro část náušnic stojánek, na který by se daly nějak šikovně zavěsit. Protože jsem nesehnala žádný rozměry a uspořádáním vyhovující, nakonec jsem si vytvořila vlastní. Vyšel mě na pár korun a postup je velmi jednoduchý, navíc mě to i dost bavilo :)

y

V DIY (udělej si sám) návodech se můžete setkat s různými typy stojánků a věšáků na náušnice. Můj stojánek je navržen tak, aby se zapřel o zeď nebo zadní stěnu skříně a má volnou (a tedy i snadno přístupnou) zadní část, proto se dá využít i na puzetky. Já na něm mám navěšené hlavně náušnice citlivé na oděr, kterým se v krabičkách moc nelíbí.

potřebujeme: fotorámeček, kanava (plátno na vyšívání), tekuté lepidlo + štěteček nebo špejli, nůžky, případně lak na zpevnění okrajů (stačí obyčejný na nehty)

y

Velikost rámečku volte s ohledem na to, kolik náušnic na něj chcete navěsit. Pokud zvolíte široký ozdobný rám, bude stojánek plnit funkci spíše dekorativní než prakticku, já volila úzký rámeček, aby zbylo co nejvíce místa na náušnice. Kanavu shánějte v galanteriích a chtějte takovou, aby měla co největší otvory mezi vlákny - jedině tak se jimi dá prostrčit háček náušnic. Obvykle se prodává béžová, já jsem nakonec sehnala jen tmavě hnědou. Stačí malý kousek - tolik, aby vykryl plochu rámečku. 

krok 1. - rozeberte rámeček

Sklo potřebovat nebudeme vůbec; stejně tak ani zpevňovací zadní část s rozkládacím stojánkem. Z rámečku opatrně ulámejte nožky, které sklo drží. U mě to šlo snadno, stačilo trochu zapáčit nůžkami v různých směrech.

y  y

krok 2. - měříme a chystáme

Kanavu si naměřte cca o 1 cm větší z každé strany než jsou rozměry skleněné výplně. Nachystejte si lepidlo a štěteček. Lepidlo můžete použít jakékoliv tekuté; hlavní je, aby drželo. Vteřinové na fotce je jen ilustrační, bylo vyschlé, tak jsem nakonec lepila s alkaprenem (smrad hrozný, ale drží to jak přibité). Místo štětce, který jsem doma žádný nenašla, jsem použila špejli a celkem se mi to osvědčilo. 

y  y

krok 3. - lepíme

Kanavu do rámečku vlepte tak, aby byla co nejvíce napnutá a "vtlačená" dovnitř. Brala jsem to postupně - vždy nanést lepidlo, opatrně natlačit jednu stranu kanavy do rámečku, počkat, až bude lepidlo pořádně zaschlé (já čekala cca 20 minut), pak kanavu napnout a opatrně přilepit další stranu.

y  y

krok 4. - finální úpravy

Až bude lepidlo pořádně zaschlé, odstříhejte přečuhující okraje a pokud máte pocit, že se kanava třepí, můžete kraje ještě pro jistotu zalakovat bezbarvým lakem na nehty. Rámeček si samozřejmě můžete i všelijak ozdobit, já jsem na něj zužikovala dřevěnou kytičku :)

tip na závěr: Pokud byste měli stojánek umístěný na klouzavé ploše a on nedržel a měl tendence padat, stačí koupit maličké samolepící zarážky ze silikonu nebo plsti, které se používají např. do dvířek u skříněk, aby při zavírání nebouchaly. Zarážku pak stačí nalepit před stojánek. A nebo si vyrobte stojánek i se zadní papírovou/plastovou stranou, kdy pak máte zespod držák. Tento typ stojánku ale nejde využít na puzetky a hlavně zabere více místa - já jsem potřebovala jen něco malého, skladného a snadno přesunovatelného do skříně s oblečením. Díky pevné kanavě stojánek snadno zvládá i veškerou manipulaci; náušnice z něj při přesunech nepadají.

A takto můj náušnicový stojánek vypadá v běžném provozu. Vedle něj sídlí ještě několik dalších krabiček - šperkovnic, kde si hoví náušnice, co se na stojánek nevešly :)

y

A komu se nechce stojánek tvořit svépomocí, tomu dávám tajný tip na moc hezké stojánky Expaniuma :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tvoření: stojánek na náušnice tlapka 29. 09. 2014 - 09:38
RE(2x): Tvoření: stojánek na náušnice boudicca 29. 09. 2014 - 21:17
RE(3x): Tvoření: stojánek na náušnice tlapka 04. 11. 2014 - 19:03
RE: Tvoření: stojánek na náušnice damn-girl 01. 10. 2014 - 21:17
RE(2x): Tvoření: stojánek na náušnice boudicca 04. 10. 2014 - 20:35
RE: Tvoření: stojánek na náušnice em zet 22. 10. 2014 - 16:25
RE(2x): Tvoření: stojánek na náušnice boudicca 22. 10. 2014 - 20:22
RE: Tvoření: stojánek na náušnice janet smith 27. 10. 2014 - 15:07
RE(2x): Tvoření: stojánek na náušnice boudicca 27. 10. 2014 - 17:11